.

...czerwone słońce żądzy i decyzji (dwóch rzeczy, które stwarzają żywy świat)
Vladimir Nabokov

środa, 13 listopada 2013

Klopsztanga


Tęcza jako klopsztanga spinająca Warszawę z Brukselą w iście mickiewiczowskim stylu. Na zdjęciu trupa która za nasze pieniądze bawi się łatwopalnymi kwiatkami.
  Rada Instytutu Adama Mickiewicza, właściciela spalonej tęczy. W jej skład wchodzą wybitni przedstawiciele polskiego życia społecznego:

- prof. dr hab. Jerzy Buzek - Europoseł - przewodniczący Rady

Członkowie:

- dr Włodzimierz Cimoszewicz - Senator RP

- Beata Stelmach - Podsekretarz Stanu MSZ

- dr Monika Smoleń - Podsekretarz Stanu MKiDN

- Jerzy Koźminski - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

- prof. dr hab. Edmund Wnuk - Lipiński - Honorowy Rektor Collegium Civitas

- prof. dr hab. Jerzy Hausner

Tęcza,  w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej znalazła się w Brukseli. 24 września Tęcza stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 8 czerwca 2012 została przeniesiona do Warszawy, na Plac Zbawiciela. Autorką Tęczy jest Julita Wójcik, która za tę właśnie instalację otrzymała Paszport POLITYKI 2012. Właścicielem instalacji Tęcza jest Instytut Adama Mickiewicza. Projekt wspiera Biuro Kultury m. st. Warszawy i warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta.  


Klopsztanga jest programem promocji polskiej sztuki. Instytut Adama Mickiewicza w ten nowatorski sposób włączył określenie gwarowe (znane mi z wojska, harcerstwa ) - do jezyka mickiewiczowskiego ! Podobno w gwarze śląskiej  klopsztanga to trzepak do dywanów ( a przynajmniej dolna rura na której lubią siedzieć lub uwieszać się dzieci). 
Oto adres Instytutu Adama Mickiewicza:
Uwaga wchodzisz na swoją odpowiedzialność !  Jak już wejdziesz , rozejrzyj się za jakimkolwiek odnośnikiem do osoby lub twórczości Mickiewicza. Powodzenia. 

autor: cyborg

Brak komentarzy: